Odpowiedni fotel do ciężarówki to nie wszystko. Żeby zadbać o komfort jazdy, ważne jest też jego ustawienie. Długie godziny spędzone na jeździe w jednej pozycji potrafią być bardzo męczące, także pod względem fizycznym. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawnie ustawić fotel kierowcy ciężarówki.

Fotel do ciężarówki — jak wybrać odpowiedni?

Na samym początku należy zaznaczyć, że fotel kierowcy zawsze powinien być przystosowany do rodzaju pojazdu. Pozwoli to go odpowiednio zamontować i zadbać o bezpieczeństwo. Na jakie elementy powinno zwrócić się uwagę przy wyborze fotela do samochodów ciężarowych?

Fotel do ciężarówki, poza właściwą amortyzacją, powinien dawać możliwość ustawienia:

  • - wysokości siedziska,
  • - kąta nachylenia względem pojazdu,
  • - odległości od pedałów i koła kierownicy.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz profesjonalne fotele do ciężarówek, które nawet podczas długiej jazdy pozwalają zadbać o wysoki komfort jazdy.

Jak ustawić fotel kierowcy?

Fotel do ciężarówki i jego wysokość

Ustawienie wysokości fotela to pierwsza z czynności, jaką powinno się zrobić po wejściu do auta. Pamiętajmy, że każdy kierowca może być innego wzrostu, dlatego trzeba pamiętać o tym za każdym razem, szczególnie wtedy, gdy dany fotel dzielimy z kimś innym. Przede wszystkim wysokość fotela nie powinna ograniczać pola widoczności — nie ustawiajmy więc go za nisko. Jednocześnie fotel nie powinien też być ustawiony zbyt wysoko — zmniejsza to bezpieczeństwo.

Kąt nachylenia fotela kierowcy

Kolejnym krokiem składającym się na przystosowanie fotela do jazdy powinno być ustawienie kąta jego nachylenia. Najlepiej jeśli będzie on tylko nieznacznie odchylony do tyłu — ok. 100 stopni. Dzięki temu utrzymasz kręgosłup w naturalnej pozycji, co sprawi, że kręgi zamortyzują wstrząsy, co zmniejszy ucisk na organy wewnętrzne.

Odległość od kierownicy i pedałów

Bardzo często kierowcy ustawiają fotel do ciężarówki tak, że od pedałów i kierownicy dzieli ich dość duża odległość. W wyniku tego - chcąc ich dosięgnąć, plecy i głowa nie mają odpowiedniego podparcia. Może to negatywnie wpływać na zmęczenie i uczucie ciężkich rąk.

Jak ustawić fotel w odpowiedniej odległości od pedałów? Kolana postawione na podłodze podczas siedzenia powinny znajdować się pod kątem prostym. Natomiast po wciśnięciu lewego lub prawego pedału noga powinna móc z łatwością doprowadzić do maksymalnego wciśnięcia pedału, a wtedy być lekko ugięta.

Jeśli natomiast chodzi o kierownicę — kierowca ciężarówki powinien móc położyć wyprostowaną rękę na szczycie kierownicy jednocześnie pozostawiając plecy oparte na fotelu, a nogę na pedale.

To najważniejsze, ze wskazówek, do których warto zastosować się przy ustawianiu fotela do ciężarówki. Co jeśli tego nie zrobimy?

Nieprawidłowe ustawienie fotela kierowcy - czym grozi?

Jeśli fotel do ciężarówki nie będzie ustawiony prawidłowo, podczas krótkiej podróży być może tego nie zauważysz, jednak po przejechaniu dłuższego odcinka zaczniesz odczuwać zmęczenie, mogą pojawić się bóle głowy oraz problemy żołądkowe. Z kolei długotrwała jazda w nieprawidłowej pozycji przyczyni się do wad postawy.

Żylaki i problemy z krążeniem

Jednym z problemów, z którymi mogą zmagać się kierowcy ciężarówek, którzy nie dbają o prawidłowe ustawienie fotela, są żylaki i problemy z krążeniem. Wynika to z tego, że bardzo dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, co utrudnia krążenie krwi w organizmie. Jeśli jednak zadbasz o to, by fotel był właściwie ustawiony, a dzięki temu nogi odpowiednio ułożone — zmniejszysz ryzyko powstania żylaków i zakrzepów.

Protrakcja barków

Zła pozycja siedząca za kierownicą może być też powodem protrakcji barków. Jest to wada postawy, która polega na wysunięciu ich do przodu. Nie tylko nie wygląda to dobrze, ale też powoduje takie dolegliwości zdrowotne jak np. zmniejszenie siły mięśniowej, drętwienie kończyn górnych czy nawet utrudniony oddech.

Jeśli jesteś kierowcą ciężarówki albo prowadzisz firmę, w której dużo pracowników wykonuje właśnie tę funkcję, zadbaj o to, żeby w samochodach ciężarowych znajdowały się fotele specjalistyczne, które znajdziesz w naszym sklepie. Pamiętaj też o tym, by każdy wiedział, jak poprawnie ustawić fotel kierowcy ciężarówki.